Różnego typu uczulenia mogą być uznane za właściwą współczesności epidemię. Z przyczyny pewnej alergii może borykać się dość znaczny odsetek populacji na świecie. Prócz tego duża część schorzeń typu alergicznego ma nieuleczalną formę, co znaczy, że kuracja musi trwać cały czas. Jak powstaje alergia? Organizm człowieka, a dokładniej jego system immunologiczny w sposób nieprawidłowy reaguje na określone czynniki z środowiska, które zupełnie nie stanowią zagrożenia. Aby sprecyzować, co jest alergenem warto jest wykonać test alergiczny. Wizytę w placówce badawczej powinna poprzedzić konsultacja ze ekspertem. Wywiad z alergikiem może pomóc w doprecyzowaniu, w jakim wymiarze objawia się uczulenie. Prościej będzie też dobrać typ testu.
O tym jakich informacji powinien udzielić pacjent lekarzowi w czasie wywiadu przed zdiagnozowaniem alergii przeczytasz w naszym serwisie
Należy bowiem mieć świadomość, że możemy wymienić co najmniej kilka takich typów. Lekarz zalecić może: testy skórne punktowe, wykrywającą zwłaszcza typ alergenów wziewnych, testy płatkowe czy testy z krwi. Podstawowy test punktowy wykonuje się na 20 potencjalnych alergenów. Koniecznym jest przy tym, aby zastosować określone procedury – i to już 7 dni przed diagnostyką. Unikamy w tym okresie leków kortyzonowych. W dniu wizyty z kolei rezygnujemy z kawy, nie używamy perfumowanych kosmetyków, unikamy nikotyny, oraz ubrań z sztucznych materiałów. Drugi typ testu – płatkowy – czyni możliwym szczególnie wykrycie alergii kontaktowej. Analiza krwi to najbardziej nowoczesny rodzaj diagnostyki alergii. Nie muszą go poprzedzać określone procedury. Mankamentem takiego testu jest jego wysoki koszt. Trzeba jednak wiedzieć, iż w przypadku diagnozowania alergii potencjalnym chorym przysługuje NFZ- owskie wsparcie.